Informujemy, że została zarejestrowana Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, powołana przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, przy wsparciu organizacji skupiających przedsiębiorstwa handlowe.
Głównym celem Fundacji jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obrotu bezgotówkowego. Oznacza to dążenie do wprowadzenia efektywnych ekonomicznie narzędzi ułatwiających rozwój obrotu bezgotówkowego dla wszystkich użytkowników płatności bezgotówkowych: konsumentów, akceptantów (sklepów, stacji paliw, hoteli, restauracji itp.), wystawców (organizacji płatniczych i banków) oraz centrów rozliczeniowych, prowadzące do ilościowego i jakościowego zwiększenia rynku obrotu bezgotówkowego w Polsce.
Fundacja podejmuje działania w trzech głównych obszarach: informacyjno-edukacyjnym, legislacyjnym oraz analitycznym. Adresatami działań Fundacji są: opinia publiczna, przedsiębiorcy handlowi (akceptanci) i ich organizacje, administracja rządowa, instytucje nadzoru finansowego, Sejm i Senat RP, organizacje konsumenckie oraz organizacje płatnicze, banki i agenci rozliczeniowi.
Chcemy zwiększyć świadomość funkcjonowania mechanizmów obrotu bezgotówkowego, aby zachęcić do szerszego korzystania z tych instrumentów, a także aby uzyskać poparcie społeczne dla proponowanych przez Fundację zmian legislacyjnych, mających na celu równomierne alokowanie kosztów związanych z akceptacją kart płatniczych i innych bezgotówkowych form płatności.
Przedsiębiorcom i ich organizacjom chcemy przedstawić najnowsze, alternatywne systemy płatności bezgotówkowych, związane z nieustannym rozwojem technologicznym, a także przekazywać ekspertyzy dotyczące wpływu kosztów obsługi bezgotówkowej na prowadzenie działalności gospodarczej.
W odniesieniu do ustawodawcy, administracji rządowej i innych organów nadzoru chcemy być stałym partnerem w omawianiu spraw związanych z obrotem bezgotówkowym, opłat ponoszonych przez jego uczestników oraz możliwości rozwoju poprzez opracowywanie propozycji zmian w przepisach, udział w pracach komisji sejmowych i senackich, prezentowanie ekspertyz i analiz z tego zakresu.
Przy współpracy z organizacjami konsumenckimi chcemy wskazać na wymierne korzyści dla konsumentów, wynikające z działań Fundacji na rzecz upowszechnienia obrotu bezgotówkowego.
W odniesieniu do organizacji płatniczych, banków i agentów rozliczeniowych chcemy podejmować dialog w zakresie wprowadzania tańszych rozwiązań w odniesieniu do systemów płatności bezgotówkowych, zarówno istniejących jak i alternatywnych aby zdecydowanie obniżyć koszty tej obsługi w celu poszerzenia rynku.
Osoby zainteresowane współpracą z Fundacją Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego prosimy o kontakt z Fundacją.