Szanowni Państwo Prezesi i Dyrektorzy Hoteli,
Uprzejmie informujemy, że w dniu 10 lipca br. Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ogłosił decyzję o zatwierdzeniu wspólnej Tabeli Stawek Wynagrodzeń 8 Organizacji Zbiorowego Zarządzania (OZZ) prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w zakresie odtwarzania. Można się z nią zapoznać na stronie Izby www.ighp.pl
Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia w przedmiocie zatwierdzenia wspólnej tabeli wynagrodzeń, zmianie ulegnie automatycznie treść dotychczasowych umów licencyjnych łączących OZZ oraz hotele korzystające z praw autorskich i artystycznych wykonań, w których wynagrodzenia autorskie określone są na niższym poziomie. Organizacja zbiorowego zarządzania w umowach z hotelami korzystającymi z praw autorskich, nie może skutecznie przyjąć niższej stawki od tej, która została ustalona w tabeli. Strony umowy mogą swobodnie uzgadniać wyłącznie wyższe stawki od stawek w zatwierdzonej tabeli. Orzeczenia Komisji traktowane są jako „powszechnie obowiązujące” w stosunku do wszystkich obecnych, jak również przyszłych stron umów dotyczących rozpowszechniania określonych utworów, czy artystycznych wykonań.
Wejście w życie nowych stawek wynikających z zatwierdzonej tabeli oznacza wprowadzenie nieuzasadnionych, rażąco wysokich stawek opłat za użytkowanie przez hotele praw autorskich i pokrewnych. Wyliczenia wykazują minimum dwu/ trzykrotny, rażąco niesprawiedliwy i niczym nieuzasadniony wzrost obciążeń przedsiębiorców hotelowych. Dla mniejszych hoteli oznaczać to może wzrost kosztów o kilkanaście tysięcy złotych, a dla sieci hotelowych – nawet od kilkuset tysięcy do ponad półtora miliona złotych rocznie.
W zgodnej opini Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Małopolskiej Izby Hotelarskiej „Gremium“, Fundacji Polish Prestige Hotels oraz niezrzeszonych przedsiębiorców hotelowych, nowe stawki, które są zdecydowanie za wysokie w stosunku do dotychczas obowiązujących, zostały ustalone bez jakichkolwiek negocjacji, według niezrozumiałych i niejasnych kryteriów, z naruszeniem zasad proceduralnych. Dlatego należy zdecydowanie dążyć do unieważnienia decyzji o zatwierdzeniu wspólnej tabeli wynagrodzeń przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Skuteczne działania w tym zakresie uniemożliwią wprowadzenie w życie nowych stawek opłat, obniżających rentowność biznesu hotelowego.
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, działając w imieniu branży hotelarskiej i występując we wszystkich dotychczasowych postępowaniach przed KPA, stała się jedynym legitymowanym uczestnikiem postępowania o zatwierdzenie tabel przed Komisją Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. IGHP będzie też występowała przed sądami, które będą rozpatrywały wniosek w postępowaniu odwoławczym.
Na spotkaniu w dniu 15.07.2013 r. z Panią Minister Katarzyną Sobierajską, dotyczącym poważnych zastrzeżeń hotelarzy do zatwierdzonej wspólnej tabeli i wynikających z niej wysokości stawek opłat, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki zadeklarowali gotowość współpracy i wsparcia IGHP w działaniach na rzecz zmiany zatwierdzonych tabel.
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wspólnie z w/w organizacjami hotelarskimi i indywidualnymi hotelarzami określiła kierunki dalszych działań, uznając za niezbędne złożenie wniosku do Sądu Okręgowego w Poznaniu o unieważnienie zatwierdzonej tabeli.
Działania te wymagają sfinansowania, którego Izba nie jest w stanie pokryć z własnych środków. Ponadto, niezbędna jest ścisła współpraca z całym środowiskiem hotelarskim w Polsce, w zakresie wsparcia Izby przez poszczególne hotele poprzez m.in.: udostępnienie niezbędnych dla prowadzonego postępowania danych, udział w badaniach ankietowych wśród gości hotelu, wykonanie analiz ekonomicznych, koniecznych do przygotowania materiałów dowodowych.
Liczymy na włączenie się Państwa hotelu do podjętych działań, poprzez przystąpienie do Konsorcjum, o którym piszemy poniżej. Apelujemy również o zgodę na partycypowanie w finansowaniu wydatków związanych z zaangażowaniem kancelarii prawniczej, przygotowaniem dokumentacji procesowej i innymi niezbędnymi kosztami. Wszystkie wydatkowane kwoty podlegać będą rzetelnemu i publicznie ujawnionemu rozliczeniu.
Propozycja powołania dobrowolnego Konsorcjum, tylko do realizacji jakże ważnego celu, jakim jest unieważnienie tabeli i zaproponowanie rozwiązań akceptowanych przez obie strony, wynika z chęci umożliwienia wszystkim hotelarzom, w tym, niezrzeszonym w organizacjach samorządowych, wsparcia działań podjętych przez IGHP.
W załączeniu przesyłamy Umowę Konsorcjum i Oświadczenie przystąpienia do Konsorcjum z prośbą o zapoznanie się i zajęcie stanowiska oraz powiadomienie w najkrótszym terminie Biura Izby o podjętej decyzji.
Liczymy na zrozumienie wagi problemu i solidarne wsparcie naszych działań, które z założenia służyć będą całemu naszemu środowisku i gościom naszych hoteli.
Wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować e-mailem na adres Biura Izby , bądź telefonicznie
+ 48 22 3218534 lub +48 503044875.
Więcej informacji na temat działań Izby związanych z zatwierdzeniem tabel znajdą Państwo na stronie www.ighp.pl
Z wyrazami szacunku,
Prezes IGHP i Sekretarz Generalny IGHP
Aleksander Pietyra i Krzysztof Wojtkiewicz