Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

3/2016

Rozmowa z… Julianem Bystrzanowskim, wiceprezesem IGHP

04-04-2016

O zaletach bycia w HOTREC, sile głosu polskiego sektora hotelarskiego na arenie europejskiej dzięki współpracy IGHP z Konfederacją w rozmowie z redakcją opowiada Julian Bystrzanowski, wiceprezes IGHP. 

 

Redakcja: W styczniu 2015 roku IGHP przystąpiła do HOTREC i jest jedynym przedstawicielem polskich hotelarzy w tej organizacji. Co jest przedmiotem działań tej organizacji i jakie korzyści niesie członkostwo dla hotelarzy w Polsce?

J. Bystrzanowski: HOTREC to założona w 1979 roku Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE. Zrzesza 42 stowarzyszenia z 28 krajów Europy. Jej główną działalnością jest promowanie przedsiębiorstw hotelarskich wobec organów i instytucji Unii Europejskiej. Organizacja stale monitoruje i analizuje działania legislacyjne Unii, które mają wpływ na branżę i przedstawia swój punkt widzenia przed powzięciem ważnych decyzji. Lobbuje instytucje europejskie dla zapewnienia sektorowi optymalnych warunków działania.   

 

R: A poza tym?

JB: HOTREC to też nowoczesna platforma informująca swoich członków o nowych regulacjach prawnych oraz najlepszych praktykach stosowanych w hotelarstwie europejskim. Dostęp do tej  wiedzy to ogromna korzyść dla narodowych organizacji hotelowych takich jak IGHP. HOTREC dba także o wzmocnienie współpracy między krajowymi stowarzyszeniami hotelarskimi. Członkostwo daje bowiem możliwość udziału we wspólnych inicjatywach i podejmowaniu istotnych dla branży decyzji podczas zgromadzeń ogólnych, które odbywają się 2 razy w roku.Decyzje te wyznaczają kierunki działania HOTREC na forum odpowiednich organów Komisji Europejskiej i międzynarodowych organizacji turystycznych naszego kontynentu.

 

R: Co zyskują hotelarze w Polsce, będący członkami IGHP, dzięki HOTREC?

JB: Izba podjęła współpracę z HOTREC, aby skuteczniej reprezentować interesy polskich hoteli w Unii Europejskiej. HOTREC to prestiżowa organizacja, ściśle współpracująca z organami UE i mająca w nich mocne wsparcie. Nasz rynek hotelarski prężnie się rozwija, jest ważnym graczem na arenie europejskiej, dlatego tak istotne jest, aby miał realny wpływ na decyzje.IGHP, będąc jednocześnie reprezentantem polskich hotelarzy i członkiem HOTREC, ma taką możliwość. HOTREC wypracował bowiem szereg narzędzi, dzięki którym każdy z jego członków może wypowiedzieć się we wszystkich ważnych dla sektora kwestiach. Poza zgromadzeniami, służą do tego specjalne ankiety on-line, które z kolei Izba przesyła do wszystkich stowarzyszonych w niej hoteli. Przykładowo, ostatnia z ankiet dotyczy roli globalnych portali internetowych (OTA) w dystrybucji usług hotelarskich w krajach członkowskich HOTREC. Sprawa jest bardzo istotna stąd potrzebny jest tu szeroki udział hotelarzy naszego kraju. Stąd nasze apele, aby w ankietach uczestniczyło jak najwięcej hoteli zrzeszonych w Izbie.

 

R: Czyli im więcej członków, tym silniejszy głos?

JB: Dokładnie tak to wygląda. Ważne jest, aby liczba członków IGHP była jak największa i aby hotele ściśle z nią współpracowały. Tylko wtedy polski głos na arenie europejskiej będzie głosem całego polskiego hotelarstwa i będzie skutecznie reprezentował faktyczne jego potrzeby.

 

R: Jakie tematy są dzisiaj kluczowe dla europejskich, i naturalnie polskich hotelarzy?

JB: Gorącym tematem, o którym w poprzednim numerze Newslettera opowiadał Krzysztof Szadurski jest sprawa relacji z OTAs, czyli pomoc hotelarzom w odzyskaniu sprawiedliwych warunków w kanale dystrybucji online. Kluczowy jest także temat gospodarki współdzielenia (sharing economy), której celem jest podporządkowanie działania nielicencjonowanych obiektów noclegowych zasadom zdrowej konkurencji rynkowej, a tym samym wyrównanie szans dla wszystkich obiektów i zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów.

Jedną z najważniejszych inicjatyw realizowanych aktualnie w hotelarstwie europejskim jest wprowadzanie w kolejnych krajach członkowskich HOTREC jednolitego systemu kategoryzacji obiektów HotelStars Union (HSU). System ten przyjęło dotąd 16 krajów europejskich. Jest to poważne przedsięwzięcie, które w Polsce wymagałoby zmian w obowiązujących przepisach. Sprawa ta jest obecnie przedmiotem dyskusji w branży hotelarskiej kraju. Wstępne wyniki tych rozmów wskazują na duże zainteresowanie wprowadzeniem systemu HSU w Polsce.

Ważne są też działania podnoszące świadomość na temat zdrowych nawyków żywieniowych w gastronomii hotelowej, kwestia warunków zatrudnienia i mobilności pracowników, a także sprawy związane z troską o środowisko w inwestycjach i eksploatacji hoteli. HOTREC planuje też zmiany wprawie autorskim oraz działania na rzecz uporządkowania przepisów podatkowych dotyczących sektora hotelarskiego w Europie.   

 

Julian Bystrzanowski – wieloletni wicedyrektor Instytutu Turystyki w Warszawie. W latach 1995-2005 profesor Hospitality Studies na Uniwersytetach w Orlando (UCF) i Filadelfii (Drexel). Wiceprezes Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, od 2008 r. członek Rady IGHP, a od 2016 r. wiceprezes Izby.Zainteresowania: góry, historia, podróże.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone