Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

2/2016

HOTREC wspiera priorytety holenderskiej prezydencji UE

26-02-2016

HOTREC cieszą przedstawione przez holenderską prezydenturę UE priorytety dla branży. Holandia zamierza aktywnie współpracować z instytucjami UE, by chronić interesy hotelarzy. Tematy, którymi zajmie się podczas swojej kadencji, tj. do 30 czerwca 2016 r., to m.in.: sharing economy,  gospodarka cyrkulacyjna, program podnoszenia i wymiany umiejętności, mobilność pracowników, wspólny rynek dla działalności gospodarczej oraz nowe przepisy wpierające dostępność usług i produktów.

 

Przede wszystkim edukacja

Promowanie i wspieranie rozwoju kompetencji, a także wzajemnego uznawania kwalifikacji przez europejskie przedsiębiorstwa - to postulaty KE w ramach programu na rzecz umiejętności. HOTREC mocno zaangażuje się w inicjatywyrozwiązania problemu niedopasowania umiejętności do wymogów rynku hotelarskiego oraz przewidywania potrzeb w zakresie kompetencji. Dbając o to, by przemysł hotelarski stał się bardziej widoczny w świecie online, HOTREC postawi na finansowane przez UE szkolenia w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Prezydencja zajmie się też zwiększeniem dostępności usług i produktów. W tym celu ujednolici przepisy państw członkowskich, uwzględniając specyfikę małych hoteli. HOTREC już działa w tym obszarze, biorąc udział w inicjatywie "AppTourYou" w ramach projektu ERASMUS+, której zadaniem jest podniesienie świadomości i umiejętności szacowania dostępności usług oraz odpowiedniego komunikowania o nich.

 

Mobilność pracowników zmniejszy luki kompetencyjne

Istotnym postulatem KE jest rozwój mobilności pracowników na europejskim rynku pracy. UE stworzy narzędzia oraz wprowadzi w przepisach zmiany, które pomogą lepiej dopasować kwalifikacje do potrzeb pracodawców, a zatrudnienie na terenie UE będzie bezpieczne i efektywne dla obu stron. HOTREC opracował już branżowe narzędzie promowania mobilności pracowników w Europie - Paszport UmiejętnościHotelarskich. Ułatwia on kontakt poszukujących pracy z pracodawcami, umożliwia przezwyciężenie barier językowych i porównywanie umiejętności pracowników.

 

Większa odpowiedzialność w zakresie żywienia

HolenderskaPrezydencja dąży też do poprawy jakości żywienia oraz zmiany składu żywności (redukcji soli, kalorii i tłuszczów nasyconych), aby promować dobrej jakości produkty spożywcze istworzyć równe szanse dla europejskich producentów. Wielu członków HOTREC podjęło już działania podnoszące świadomość konsumentów na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Organizacja zamierza je dalej rozwijać. Kolejne inicjatywy zostaną podjęte pod koniec lutego po spotkaniu HOTREC z przedstawicielami UE.

 

Gramy „fair play” na rynku usług

Równe szanse dla europejskich producentów zapewnią też, popierane przez HOTREC,działania UE ułatwiające przedsiębiorstwom prowadzenie działalności gospodarczej na terenie całej Europy. Prezydencja planuje zmniejszenie prawnych i administracyjnych barier, między innymi dla usług zakwaterowania i wyżywienia. Już na początku kwietnia Christian de Barrin, dyrektor generalny i Susanne Kraus-Winkler, prezydentHOTREC będą prelegentami podczas organizowanego przez komisarz europejską - Elżbietę Bieńkowską spotkania na tematrozwoju inwestycji w turystyce. Kluczową sprawą dla środowiska hotelarskiego, a tym samym dla HOTREC jest również pomoc hotelarzom w odzyskaniu sprawiedliwych warunków w kanale dystrybucji online. Organizacja zaangażuje się w dyskusję na temat gospodarki współdzielenia (sharing economy), której celem jest podporządkowanie nielegalnych działalności komercyjnym zasadom rynku. W marcu Komisja Europejska ogłosi wytyczne dotyczące sposobu stosowania istniejących regulacji w gospodarce współdzielenia. HOTREC widzi także wiele innych możliwości pochodzących z rynku cyfrowego, jak: zmiany w prawie autorskim, uproszczenie VAT, wspieranie swobodnego przepływu danych.

 

Stop marnotrawstwu zasobów

Podczas swojej kadencji Holandia skupi się także naodpowiedzialnym korzystaniu z zasobów i pozyskiwaniu surowców z odpadów, poprzez ponowne ich wykorzystanie i recykling (gospodarka cyrkulacyjna). Ograniczenie marnowania żywności to priorytet dla europejskiego przemysłu hotelarsko-restauracyjnego, aczkolwiek, co podkreśla HOTREC, środowisko powinno promować  fakt, że już od dawna działa w tym obszarze odpowiedzialnie.

 

Niższy podatek dla hotelarzy

Jeśli tylko czas pozwoli, prezydencja Holandiiopracuje skuteczny i odporny na nadużycia systempodatkowy.W tej kwestii HOTREC chce obniżenia opodatkowania w sektorze turystycznym. Zapowiada, że będzie prowadził badania na temat wpływu obniżonych stawek VAT na branżę hotelarską i jej konkurencyjność, co zapewni instytucjom UE niezbędnych informacji do wnioskowania o obniżenie podatków.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone