Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

4/2016

HOTREC o redukcji odpadów i obronie branży przed nadmiernymi regulacjami

06-06-2016

Choć europejski przemysł restauracyjny w minimalnym stopniu wytwarza odpady żywności w UE, to wciąż promuje sposoby na zmniejszenie ich niemal do zera – podkreśla HOTREC w stanowisku w sprawie pakietu gospodarki cyrkulacyjnej. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego,  restauracje generują jedynie 14% całkowitej ilości odpadów żywnościowych, podczas gdy sektor produkcyjny i gospodarstwa domowe wytwarzają odpowiednio 39% i 42%.

 

HOTREC, którego członkiem jest IGHP, aktywnie działa na rzecz takiego kształtowania polityki UE, aby zapewnić sektorowi jak najbardziej przyjazne środowisko biznesowe.

 

Europa działa na rzecz redukcji odpadów żywieniowych

W wielu krajach branża restauracyjna podjęła szereg inicjatyw w celu zmniejszenia marnotrawienia żywności. Opracowane zostały wskazówki i porady dla osób pracujących w sektorze, kursy w szkołach hotelarskich czy kampanie informacyjne. W Belgii uruchomiono kampanię “No Food to Waste”, która już otrzymała wsparcie od ponad 300 kucharzy we Flandrii i która opracowała narzędzia i wskazówki pomocne w zmniejszeniu marnotrawstwa żywności w tamtejszych restauracjach. W Austrii i Niemczech przemysł restauracyjny wsparł kampanię “United against Waste”. W Norwegii  rozwijane są różnorodne działania, takie jak: Too Good To Go (sponsorowana przez norweskie Hospitality Association aplikacja do sprzedaży nadwyżek żywności po obniżonych cenach, tuż przez zamknięciem obiektów), lunchfarm (platforma cyfrowa do planowania i zamawiania przez pracowników jedzenia w kantynach "na żądanie"; pozwala to na minimalizację odpadów żywnościowych, gdyż pracownicy są odpowiedzialni za zamówione posiłki) lub foodbud (narzędzie pomaga restauracjom  oddawać nadmiar żywności potrzebującym).

 

Nowe regulacje

Polityka publiczna, w tym pakiet dotyczący ograniczenia marnotrawienia żywności, powinna przede wszystkim wspierać przedsiębiorstwa gastronomiczne i hotelarskie - co podkreśla HOTREC - a nie obciążać je dodatkowymi regulacjami. 99,5% przedsiębiorstw hotelarskich to małe i średnie firmy, a 91% z nich to wręcz mikroprzedsiębiorstwa, czyli zatrudniające mniej niż 10 osób. To czyni je wrażliwymi na obciążenia prawne i może naruszyć wspólny cel, jakim jest redukcja marnotrawienia żywności. Nowy pakiet  gospodarki cyrkulacyjnej, a w szczególności dyrektywy w sprawie odpadów powinny więc zagwarantować krajom:

 

·         Elastyczne cele w zakresie redukcji odpadów żywnościowych
W państwach członkowskich działania podjęte w celu redukcji odpadów żywności nie są na tym samym poziomie. Także charakter i skala problemu różnią się między krajami i sektorami. Dlatego, zdaniem HOTREC, państwa członkowskie nie powinny być zobowiązane do realizacji określonych wyników, lecz raczej do stosowania określonych środków. Umożliwi im  to dostosowanie polityki odpadów żywnościowych UE  do sytuacji kraju i jego doświadczenia w tym zakresie. Także Komisja Europejska odnosi się do realizacji celów w sposób ogólny.

·         Władze publiczne powinny wykonywać i finansować pomiar odpadów żywnościowych

Liczne projekty pilotażowe z udziałem firm z sektora restauracyjnego i hotelarskiego wykazały, że z uwagi na ogromną ilość biurokracji, właściciele restauracji nie są w stanie zmierzyć poziomu marnowania żywności. To samo dotyczy kwestii finansowania. 91% firm restauracyjnych to mikroprzedsiębiorstwa, które nie poradziłaby sobie z dodatkowymi zobowiązaniami finansowymi. Dlatego pomiar powinien być wykonywany i finansowany przez władze publiczne.

·         Konsultacje zainteresowanych stron

Każdy środek mający na celu zmniejszenie strumienia odpadów, w szczególności odpadów żywności, musi być dostosowany do specyfiki branży. Z tego powodu przed podjęciem działań państwa członkowskie powinny odbyć odpowiednie konsultacje z interesariuszami. Zdaniem HOTREC, nowe zapisy dyrektywy o odpadachpowinny odnieść się do konsultacji interesariuszy na poziomie krajowym, co pozwoliłoby uniknąć zbędnych obciążeń regulacyjnych i biurokracji.


Inicjatywy potrzebują funduszy

HOTREC uważa, że dyrektywa w sprawie odpadów powinna wezwać  władze publiczne do wprowadzenia pewnej formy finansowania programów mających na celu gromadzenie  niewykorzystanego jedzenia, które może być wykorzystane w inny sposób. Darowizna dla banków żywności, czy stosowanie resztek jako paszy dla zwierząt lub jako źródła energii - to trzy ważne sposoby dla przemysłu gastronomicznego na zmniejszenie ilości odpadów spożywczych. Problemem jest koszt zbierania i przechowywania niewykorzystanej żywności. Dla restauracji, szczególnie w obszarach wiejskich i mniej zaludnionych, jest to działanie kosztowne i czasochłonne, a pakiet gospodarki cyrkulacyjnej w ogóle nie wspomina tego aspektu.

 

Nieporozumienia

Rola “doggy bags” i darowizn w ograniczaniu marnotrawstwa żywności jest często błędnie rozumiana. W obu przypadkach powinny być one traktowane jako ostateczność,  gdyż nie odnoszą się do rzeczywistych przyczyn odpadów spożywczych (tj.: wielkości porcji, niespodziewanego spadku frekwencji w restauracji, pozostawienia posiłku przez konsumentów etc.). Nie ma też badań, które dowodzą, że goście jedzą resztki, które zabrali do domu. Oddawanie do banków żywności lub “doggy bags” powinno być działaniem ostatecznym, gdy wszystko zostało już  zrobione w celu zmniejszenia ilości odpadów.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone