Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

7/2016

Klauzula najwyższego uprzywilejowania zakazana w Austrii

29-11-2016

Zakaz stosowania klauzuli najwyższego uprzywilejowania w kontraktach zawieranych pomiędzy internetowymi portalami rezerwacyjnymi (OTA) i hotelami ogłosił 9 listopada 2016 r. parlament austriacki, uchwalając poprawkę do ustawy o niedopuszczalnych praktykach rynkowych.

 

Dotychczasowe praktyki OTA, dotyczące stosowania klauzul najwyższego uprzywilejowania w wielu krajach europejskich, zostały w Austrii uznane za niezgodne z prawem. Portale rezerwacyjne nie mogą już zakazywać hotelom austriackim oferowania swoim gościom, poprzez własne kanały dystrybucji, warunków korzystniejszych niż oferowane przez OTA.

 

Austria jest zatem drugim po Francji krajem, gdzie zakaz stosowania klauzul najwyższego uprzywilejowania wynika z ustawy uchwalonej przez parlament. W Niemczech klauzule takie są zakazane na podstawie decyzji Urzędu Antymonopolowego, potwierdzonej przez wyrok sądu.

 

Temat niewłaściwych praktyk stosowanych przez internetowe portale rezerwacyjne w umowach z usługodawcami są obecnie analizowane przez odpowiednie organy Komisji Europejskiej.

 

Austria jest kolejnym krajem europejskim, obok Francji i Niemiec, w którym obowiązuje zakaz stosowania takich klauzul w kontraktach OTA z hotelami.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone