Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

8/2016

Za nami 8 spotkań w regionach

20-12-2016

Za nami 8 spotkań w regionach

 

Usprawnienie wzajemnej komunikacji środowiska polskich hotelarzy, upowszechnianie wiedzy o działaniach lobbingowych Izby, pozyskiwanie nowych członków, dialog z obecnymi oraz współpraca z władzami, samorządami i innymi instytucjami z regionów, które mają lub mogą mieć wpływ na branżę - oto cele organizowanych przez IGHP spotkań regionalnych, których już osiem odbyło się w tym roku.

 

Aż osiem spotkań regionalnych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego odbyło się w tym roku. Hotelarze z całej Polski spotkają się z przedstawicielami organizacji branżowych oraz władz, aby wspólnie zdefiniować potrzeby, mocne i słabe strony, a także, by działać na rzecz branży. Spotkania organizowane są przez dyrektorów regionalnych IGHP. We wszystkich uczestniczy Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

Wszystkie spotkania adresowane są do właścicieli i dyrektorów hoteli, a gośćmi specjalnymi są przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz organizacji turystyczno-biznesowych.

 

10 października, Bydgoszcz

Pierwsze spotkanie regionalne- spotkanie hotelarzy województwa kujawsko-pomorskiego -odbyło się 10 października w Bydgoszczy. Uczestniczyło w nim wielu przedstawicieli hoteli, m.in. z Torunia, Bydgoszczy, Inowrocławia, Świecia, Grudziądza i Włocławka, a także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Podczas spotkania omówiono wiele ważnych dla hotelarzy kwestii, tj.: problem wysokości opłat autorskich, nieuczciwej konkurencji obiektów nieskategoryzowanych, zmiany w ustawie kategoryzacyjnej czy problem z zatrudnieniem pracowników. Hotelarze wypracowują obecnie wspólny sposób działania, którego celem będzie skoordynowana obrona interesów biznesowych branży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Spotkania mają się odbywać raz na kwartał, za każdym razem w innym mieście województwa. Termin następnego spotkania to wstępnie 20 stycznia 2017 roku w Toruniu.

 

21 listopada, Kielce

W BEST WESTERN Grand Hotel w Kielcach spotkali się uczestnicy świętokrzyskiego forum.  Rozmawiali o konieczności współpracy branży, działaniach IGHP na terenie województwa świętokrzyskiego, współpracy regionu z branżą turystyczną i hotelarską, kondycji przemysłu hotelarskiego oraz o nowoczesnych technologiach dla hoteli. Wśród panelistów nie zabrakło przedstawicieli władz. Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego zaprezentował temat: „Świętokrzyskie hotelarstwo wczoraj i dziś – specjalizacje regionu”, a Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego opowiedziała o „Spójnej koncepcji promocyjnej regionu oraz współpracy branży turystyczno-hotelarskiej”. Zainteresowanie wspólnymi rozmowami wśród świętokrzyskich hotelarzy jest tak duże, że w grudniu odbyło się już drugie spotkanie, a na 13 stycznia zaplanowane jest kolejne.

 

23 listopada, Wrocław

Spotkanie hotelarzy regionu dolnośląskiego i Opolszczyzny organizowane przez Jacka Wszendybyła oraz Dolnośląską Organizację Turystyczną odbyło się 23 października. Wśród poruszanych tematów i ciekawych prezentacji warto wymienić system rezerwacji hotelowej DOT-u dedykowany mniejszym obiektom, dający szansę na zaistnienie na stronach DOT-u. Wystąpienie na temat zatrudniania obcokrajowców, rynku pracy i preferencji, a także sygnalizowanie wielu problemów zarówno formalnych jak i mentalnych wśród kandydatów do pracy i pracodawców okazało się aktualnym i ciekawym tematem. Omówiony został też pomysł hotelowej giełdy pracy we Wrocławiu, prezentacja firmy Secco – Usala w hotelach oraz prezentacja Hotel 360 –  ipad w pokoju hotelowym. W spotkaniu uczestniczyli też hotelarze spoza Wrocławia. Jacek Wszendybył zachęcał do dialogu i zgłaszania wszelkich spraw, w których IGHP może być pomocna hotelarzom. Po spotkaniu Dolnośląska Organizacja Turystyczna zadeklarowała stałą współpracę z IGHP i planuje przy naszej pomocy zorganizowanie konferencji, na której samorządy lokalne zaprezentują grunty inwestycyjne pod hotele.

 

5 grudnia, Rzeszów

Podkarpackie Forum Branży Hotelarskiej odbyło się 5 grudnia w Hilton Garden Inn Rzeszów. Było to pierwsze na Podkarpaciu spotkanie branży hotelarskiej! Uczestniczyli w nim hotelarze z regionu oraz przedstawiciele władz. Dla obecnych na Forum żywym zainteresowaniem cieszyła się tematyka samej Izby, jej prace, plany, założenia oraz perspektywy aktywniejszego działania na Podkarpaciu w kolejnych latach. Jednogłośnie wszyscy uczestnicy opowiedzieli się za kolejnym Forum. Debata pokazała, że Podkarpacie potrzebuje spotkań tego typu, szkoleń branżowych, edukacji z zakresu prawno-administracyjnego dla hotelarzy oraz wspólnego działania na korzyść inwestorów i zarządców obiektami hotelarskimi. Kolejne spotkanie zapowiedziano na czerwiec 2017 roku. Po spotkaniu do IGHP dołączyło kilku nowych członków.

 

6 grudnia, Augustów

6 grudnia 2016 roku w augustowskim Hotelu Warszawa odbyło się spotkanie hotelarzy z  województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i właściciele 39 hoteli, a także Wojciech  Walulik – burmistrz  Augustowa, Sylwia Grudzińska, dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Andrzej Gniedziejko, prezes Augustowskiej Organizacji Turystycznej. Wszyscy podkreślali chęć bliskiej współpracy z hotelarzami. Andrzej Burkiewicz przedstawił program działania Izby w regionie na najbliższe miesiące. Marek Grzesiak, dyrektor Hotelu Branicki mówił, jak skuteczne budować lojalności z Gośćmi. Podczas spotkania omówiono też działania w obszarze praw autorskich i pokrewnych, VAT na noclegi – perspektywa  utrzymania 8-proc. stawki VAT, temat szarej strefy, jak konkurować z nieuczciwą strefą. Największe zainteresowanie hotelarzy wzbudziły opłaty, np. za reemisję sygnału TVP. Następne spotkanie  planowane jest na marzec 2017 roku. Wszyscy wyrazili chęć kontynuowania tego rodzaju spotkań, oceniając je bardzo wysoko w wypełnionych ankietach.

 

12 grudnia, Lublin

Lubelskie Spotkanie Branży Hotelarskiej odbyło się w Hotelu Wieniawski, a jego organizatorką była Agnieszka Mazurkiewicz. W spotkaniu udział wzięli udział przedstawiciele kilkunastu hoteli oraz Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, Lublin Convention Bureau i LROT. Wśród omawianych tematów warto wymienić: integracji branży, współpraca między instytucjami samorządowymi a branżą turystyczną, problem ze zbieraniem informacji z regionu, STR – obawa przed udostępnianiem danych, działalność LROT i zaangażowanie hoteli (study tours), omówienie programu Miejsce Inspiracji (Urząd Miasta), LCB i LCK - planowane działania, w tym budowanie katalogu obiektów konferencyjnych, wspólne inicjatywy w 2017 r. – w tym propozycja organizacji specjalistycznych warsztatów dla hotelarzy, wspólnych wyjazdów na prezentacje i targi oraz badania MICE w lubelskim: wyniki za rok 2016.

 

13 grudnia, Gdańsk

Hotelarze okręgu pomorskiego spotkali się 13 grudnia. Organizatorem spotkania, w którym wzięli udział właściciele i dyrektorzy 32 hoteli, był Stanisław Wilgocki. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele firm Hotel 360 oraz Secco-Usala i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Rozmawiano o monitorowaniu prawa Unii Europejskiej i jego skutków dla branży hotelarskiej i gastronomicznej poprzez współpracę z instytucjami unijnymi (np. HORTEC). Ważnym problemem dyskusji były opłaty z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem wigilijnym.

 

15 grudnia, Kołobrzeg

Spotkanie hotelarzy Pomorza Zachodniego i Środkowego odbyło się w Hotelu AQUARIUS SPA w Kołobrzegu. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób, reprezentując obiekty hotelarskie od Darłowa przez Kołobrzeg po Szczecin. Nie zabrakło przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciela Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (ZROT) oraz przedstawiciela Zespołu Szkół Hotelarskich. Po przedstawieniu aktualnych działań Izby, związanych między innymi z opłatami za prawa autorskie i pokrewne, reemisję programów TVP, zebrani poruszali nurtujące ich wyzwania związane z dotykającymi chyba wszystkie hotele w Polsce problemami kadrowymi. Szukano rozwiązań w możliwościach większej integracji hoteli ze szkołami branżowymi. Poruszono także tematykę zatrudniania obcokrajowców oraz sposobów walki z kradzieżami hotelowego wyposażenia. Każde omawiane zagadnienie wywoływało ożywioną dyskusję i wspólnie podjęto decyzję o organizowaniu następnych spotkań pod patronatem IGHP.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone