Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

1/2017

Wszystko jasne: lepsze światło, lepsze samopoczucie

06-02-2017

Dlaczego światło jest tak ważne w naszym życiu? Czemu zimą miewamy gorszy humor? Co decyduje o tym, że dużo trudniej wstawać do pracy, kiedy za oknem jest ciemno? Ludzie potrzebują światła nie tylko do tego, żeby poznawać świat, lecz także do regulowania rytmu dobowego. Światło bezpośrednio wpływa na samopoczucie, na pracę mózgu, koncentrację i refleks, poziom energii, a nawet wzrost. Pośrednio oddziałuje również na nasz system odpornościowy, pamięć i zachowanie wobec innych.

 

Dotyczy to w szczególności niebieskiej części spektrum, które odgrywa istotną rolę w tzw. niewzrokowych reakcjach na światło. Odpowiedzialna za to jest melanopsyna. Odkryty dopiero kilkanaście lat temu barwnik wzrokowy pełni najważniejszą rolę w ustawieniu naszego wewnętrznego zegara. W świetle słonecznym, od rana do godzin południowych, jest dużo niebieskiego światła. Dzięki temu jesteśmy skoncentrowani, czujni, mamy więcej energii i bardziej optymistycznie patrzymy na świat. Później ilość światła niebieskiego zaczyna systematycznie spadać. Zaczynają przeważać barwy ciepłe, które umożliwiają wyciszenie, relaks i odpoczynek. Wszelkie odchylenia od tej normy, w mniejszym lub większym stopniu, zakłócają funkcjonowanie organizmu.

 

Dlatego warto zainteresować się światłem, w którym przebywamy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Oczywiście ważna jest barwa światła. Odpowiednio dobrana pozwala zmniejszyć zmęczenie oczu, obniżyć senność i zwiększyć produktywność. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy się zrelaksować przy czytaniu książki, najlepsza będzie temperatura 3000 K. Jeśli natomiast potrzebowalibyśmy dodatkowej stymulacji, lepsza będzie temperatura na poziomie 6500 K.

 

Bardzo ważne jest również natężenie światła wyrażone w Luxach. Od jego intensywności zależy ostrość widzenia. Odpowiednie natężenie pozwala zwiększyć np. tempo czytania, sprzyja wzajemnej współpracy oraz kreatywności. W zależności od wykonywanej pracy potrzebujemy od 200 do nawet 1000 Lx. Warto również wspomnieć o wskaźniku oddawania barw (CRI), który im wyższy, tym lepiej jesteśmy w stanie widzieć prawdziwe barwy oświetlanych przedmiotów. Optymalna wartość wynosi 80-90 (w skali od 0 do 100).

 

Dlatego tak ważną rolę odgrywa oświetlenie również w budynkach użyteczności publicznej m.in. w hotelach. To ono tworzy odpowiedni nastrój dopasowany do oczekiwań i potrzeb gości, a także nadaje wnętrzu określony charakter. W strefach ogólnodostępnych (restauracja, pokoje, SPA, lobby, sala balowa) z reguły dominuje ciepła temperatura barwowa, która daje poczucie bezpieczeństwa, zaś w salach konferencyjnych stosowana jest chłodniejsza barwa. Ważną rolę odgrywa również oświetlenie RGB, dzięki któremu możemy kreować odpowiednią atmosferę, dostosowaną do aktualnych potrzeb, wymogów technicznych czy pożądanych efektów końcowych. Dodatkowo zastosowanie systemów sterowania firmy Philips umożliwia tworzenie konkretnych scen świetlnych m.in. zmianę natężenia światła czy wprowadzenie dynamicznego oświetlenia, które przyciągnie potencjalnych gości do hotelu.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone