Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

1/2017

HOTREC: coraz bliżej opracowania strategii w sprawie ekonomii współdzielenia

06-02-2017

Liczne spotkania HOTREC, w tym z komisarz Elżbietą Bieńkowską oraz wewnętrzne posiedzenie grupy roboczej HOTREC ds. gospodarki współdzielenia, przybliżają organizację do opracowania propozycji założeń strategii HOTREC w dziedzinie gospodarki współdzielenia. Gotowy dokument zostanie w najbliższym czasie przekazany krajom członkowskim, w tym Polsce przez IGHP. Izbę w Brukseli reprezentował Julian Bystrzanowski, wiceprezes IGHP.

 

Problemy związane z rozwojem gospodarki współdzielenia w dziedzinie usług hotelarskich w Europie były tematem spotkania kierownictwa HOTREC z Elżbietą Bieńkowską, komisarzem Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, które odbyło się 10 stycznia 2017 roku w Brukseli. Komisarz zapewniła, że Komisja Europejska przygotuje wytyczne określające politykę Unii we wszystkich sektorach gospodarki, w których obecna jest gospodarka współdzielenia, a wytyczne dla hotelarstwa zostaną opracowane jako pierwsze.

 

Z kolei przedstawiciele HOTREC poinformowali komisarz, że w lutym 2017 roku odbędzie się „Okrągły stół” z udziałem stron zainteresowanych funkcjonowaniem gospodarki współdzielenia w Europie, w tym HOTREC, Airbnb oraz przedstawicieli miast i regionów turystycznych Europy. Będzie ono próbą wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie zasad dalszego współistnienia komercyjnego hotelarstwa i organizacji gospodarki współdzielenia działających w tym sektorze.      

 

10 stycznia 2017 roku odbyło się też posiedzenie grupy roboczej HOTREC ds. gospodarki współdzielenia, któremu przewodniczył szef grupy Ramon Estallela Hafftner. Program posiedzenia obejmował analizę rozwoju rynku gospodarki współdzielenia w usługach hotelarskich w Europie i na świecie oraz sytuacji w tym zakresie w krajach członkowskich HOTREC. Dotyczył też przygotowania strategii HOTREC na rzecz prawidłowego uregulowania sytuacji prawnej funkcjonowania sektora usług hotelarskich w Europie w aspekcie dynamicznego rozwoju organizacji typu Airbnb, HomeAway itp.

 

Sytuacja prawna w zakresie regulacji działania gospodarki współdzielenia w krajach europejskich jest aktualnie bardzo zróżnicowana. Zaledwie kilka krajów wprowadziło do swoich systemów prawnych przepisy w tej dziedzinie. Większość dotychczasowych regulacji prawnych to decyzje władz miast lub regionów. Wytyczne dla działań HOTREC w tej dziedzinie określa jak dotąd przyjęty w końcu 2015 roku dokument „Działania w kierunku przyjaznej środowisku i odpowiedzialnej gospodarki współdzielenia w zakwaterowaniu turystycznym”. Składa się on z 10 punktów i zawiera postulaty obejmujące praktycznie wszystkie podstawowe, wymagające uregulowania aspekty tej problematyki.

 

W czasie posiedzenia grupy roboczej HOTREC ds. gospodarki współdzielenia zaprezentowano też nowy materiał analityczny, przygotowany przez współpracującą z HOTREC firmę konsultingową Toposophy. Opracowanie przedstawiało analizę sytuacji rynkowej głównych organizacji gospodarki współdzielenia oraz propozycje priorytetów strategicznych działań HOTREC. Na liście znalazły się postulaty uzyskania prawnych rozwiązań gwarantujących rejestrację osób świadczących usługi, ustalenie progów ilościowych (np. noclegów w ciągu roku, obiektów udostępnianych przez jednego właściciela itp.), opodatkowanie kwaterodawców, ochronę konsumentów i odpowiedzialność prawną pośredniczących platform internetowych.

 

W trakcie spotkania ustalono także, że działania HOTREC powinny być skoncentrowane na ograniczonej liczbie obszarów, których prawna regulacja zdefiniuje podstawy funkcjonowania gospodarki współdzielenia w hotelarstwie europejskim. Przedstawiono propozycje wyboru takich kierunków działania. 

 

W najbliższym czasie sekretariat HOTREC przedstawi do akceptacji członkom grupy roboczej propozycję założeń strategii organizacji w dziedzinie gospodarki współdzielenia. Zaakceptowany dokument zostanie niezwłocznie przekazany organizacjom członkowskim, w tym IGHP.  

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone