Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

4/2017

74. Sesja Zgromadzenia Ogólnego Hotrec Tallin Kwiecień 2017 r.

12-06-2017
Hotrec
Hotrec

Obrady 74 sesji Zgromadzenia Ogólnego HOTREC odbyły się 27 kwietnia 2017 roku w hotelu Nordic Forum w stolicy Estonii - Tallinie. Dzień wcześniej, zgodnie z tradycją miało miejsce spotkanie Komitetu Wykonawczego organizacji oraz sesja poświęcona działalności Hotelstars Union (HSU)– organizacji wprowadzającej pod auspicjami HOTREC nowy system kategoryzacji hoteli w Europie.

 

System HSU obecnie wprowadziło już 17 krajów naszego kontynentu, w tym Austria, Dania,  Holandia,  Niemcy, Republika Czeska, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i kraje bałtyckie. Podczas sesji zaprezentowano aktualną sytuację funkcjonowania systemu  oraz działania zmierzające do wprowadzenia systemu HSU w pozostałych krajach członkowskich HOTREC. Przedstawiciele branży hotelarskiej Słowenii zadeklarowali przystąpienie swojego kraju do systemu HSU. Obrady Zgromadzenia Ogólnego, rozpoczęte powitaniem uczestników przez Przewodniczącą HOTREC Susanne Kraus-Winkler oraz przemówieniem marszałka parlamentu Estonii, składały się z dwóch zasadniczych części.

Pierwsza poruszała sprawy organizacyjne takie jak, przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Zgromadzenia, sprawozdania z ostatniego półrocza działalności władz oraz dokumentów finansowych. Drugą część obrad wypełniły prezentacje i dyskusje na temat aktualnych problemów działalności organizacji. Jedną z pierwszych prezentacji był raport z badań przeprowadzonych na zlecenie HOTREC przez firmę TCI na temat przyszłości rynku usług hotelarskich. Przedstawione wyniki są wartościowym przyczynkiem do prac nad planowaniem  zmian w zakresie struktury i standardów  usług hotelarskich przyszłości.*

Kolejnym tematem obrad były sprawy gospodarki współdzielenia („collaborative economy”). Żywiołowy rozwój tej formy pośrednictwa w sektorze usług hotelarskich budzi uzasadnione obawy branży hotelarskiej. Władze HOTREC wraz z organizacjami hotelarskimi krajów członkowskich podejmują energiczne działania na rzecz wprowadzenia regulacji prawnych ustalających warunki gwarantujące uczciwą konkurencję dla tradycyjnej branży hotelarskiej  oraz zapewniających jakość usług i bezpieczeństwo klientom. Przedstawiono stan rozwiązań prawnych w różnych krajach Europy. Dotychczasowe rozwiązania przyjmowane w  takich krajach jak Francja, Hiszpania, Niemcy czy Włochy mają zazwyczaj charakter lokalny obejmując swoim działaniem duże miasta lub regiony. HOTREC podejmuje konkretne działania we współpracy z Parlamentem Europejskim zmierzające do prawnego uregulowania „collaborative economy” w Europie na podstawie stosownej Dyrektywy  Unii Europejskiej. Władze HOTREC odbyły w tej sprawie w ostatnich miesiącach szereg spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej, w tym z Komisarz Elżbietą Bieńkowską.

Kolejnym z ważnych tematów była sprawa współpracy hotelarzy z globalnymi portalami rezerwacyjnymi (OTA). Problemem są tu tzw. klauzule równości uniemożliwiające hotelom swobodne dysponowanie pokojami nie objętymi kontraktem z OTA. W tej dziedzinie sytuacja w Europie poprawia się. W wyniku działań krajowych organizacji hotelarzy oraz HOTREC w kilku krajach Europy (Francja, Niemcy, Austria i Włochy) oraz w Turcji, parlamenty bądź urzędy antymonopolowe zakazały stosowania „klauzul równości” w kontraktach OTA z hotelami. W pozostałych krajach, w tym w Polsce, organizacje hotelarskie podejmują działania na rzecz wprowadzenia podobnych zmian w ustawodawstwie krajowym.     

Część dyskusji poświęcona została zagrożeniom powodowanym przez tendencje rządów niektórych krajów europejskich do podnoszenia wysokości stawki VAT na usługi hotelarskie. Prezentowano dane wskazujące na korzystny ekonomicznie wpływ niskich stawek VAT na udział hotelarstwa w tworzeniu PKB w krajach Europy. Podkreślano także możliwości zatrudnienia, w tym sezonowego, które znacznie ograniczy podnoszenie stawki VAT.

Ważnym tematem dyskusji była również działalność Komitetu Dialogu Społecznego. Jest to ciało statutowe HOTREC zajmujące się, przede wszystkim, sprawami zatrudnienia i praw pracowniczych w branży hotelarskiej Europy. W ostatnich miesiącach Komitet współpracował z europejską federacją skupiającą związki zawodowe pracowników turystyki (EFFAT) w zakresie zatrudnienia młodzieży i wprowadzania regulacji prawnych ułatwiających odbywanie staży zawodowych w turystyce i hotelarstwie.

HOTREC brał także czynny udział w pracach organów Komisji Europejskiej przygotowujących Dyrektywę na temat warunków zatrudnienia pracowników oddelegowanych poza miejsce swojego zamieszkania. Wśród tematów obrad ważne miejsce zajmowały także sprawy dotyczące branży gastronomicznej ponieważ HOTREC skupia obok stowarzyszeń hotelarzy liczne organizacje przedsiębiorców z tej dziedziny.

Na koniec uczestnicy 74 Zgromadzenia Ogólnego HOTREC ustalili, że następne obrady Zgromadzenia Ogólnego organizacji odbędą się w Antwerpii w październiku 2017 roku. 

 

Delegacja IGHP złożyła wniosek o zorganizowanie Zgromadzenia Ogólnego HOTREC w październiku 2018 roku w Krakowie. Decyzja Komitetu Wykonawczego HOTREC w tej sprawie oczekiwana jest w początkach lipca 2017 roku. 

 

*pełny tekst raportu w języku angielskim dostępny jest dla członków IGHP na stronie internetowej Izby.         

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone