Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

4/2017

Obowiązki prowadzącego basen hotelowy (pływalnię)

12-06-2017
Prawo
Prawo

 

Warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport lub rekreacje na obszarach wodnych (w tym basenach hotelowych) określa ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (tekst ujednolicony Dz.U. 2011 nr 208 poz. 1240).

 

Na wstępie należy zdefiniować, czy nasz hotelowy basen (w ustawie nazywany pływalnią) podlega zapisom powyższej ustawy.

W myśl przepisów obowiązującej ustawy pływalnia to obiekt kryty lub odkryty, z wodą przepływową, przeznaczony do pływania lub kąpieli, posiadający co najmniej jedną nieckę basenową, z trwałym brzegiem i dnem, wyposażony w urządzenia sanitarne, szatnie i natryski.

 

Do obowiązków zarządzającego wyznaczonym obszarem wodnym należy:

1) w przypadku kąpieliska, pływalni oraz innych obiektów dysponujących nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m:

a) wytyczanie strefy dla umiejących i nieumiejących pływać,

b) wydzielanie brodzika dla dzieci;

2) zapewnienie stałej kontroli wyznaczonego obszaru wodnego przez ratowników wodnych;

3) utworzenie stanowiska do obserwacji wyznaczonego obszaru wodnego;

4) wyposażenie w sprzęt ratunkowy i pomocniczy oraz urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze (wzrokowe i słuchowe);

5) oczyszczanie powierzchni dna obszaru przeznaczonego do pływania lub kąpieli z wszelkich przedmiotów mogących spowodować skaleczenie lub inny wypadek;

6) upowszechnianie zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego;

7) zapewnianie przekazywania informacji o dopuszczalności lub zakazie korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego.

Minimalne wymagania dotyczące liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 roku (Dz.U. 2012 poz. 108).

W przypadku pływalni:

a) dysponującej nieckami basenowymi o długości do 25 m – jeden ratownik wodny,

b) dysponującej nieckami basenowymi o długości 25–50 m – dwóch ratowników wodnych,

c) dysponującej nieckami basenowymi o długości powyżej 50 m – trzech ratowników wodnych.

W przypadku innych obiektów dysponujących nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m - co najmniej jeden ratownik wodny.

Należy zaznaczyć, iż doraźne skrócenie niecki basenowej (torów pływackich) o kilka centymetrów przez zamontowanie różnego rodzaju wkładek (przez co chcemy zredukować liczbę ratowników) na nic się nie zda, ponieważ organ kontrolujący będzie żądał dokumentacji projektowej i odbiorowej.

 

Ratownik wodny w świetle obowiązującej ustawy musi być osobą posiadającą wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym i spełniającą wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 757, z późn. zm.), zatrudnioną lub pełniącą służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będącą członkiem tego podmiotu.

Należy zatem zadbać, by nadzór nad bezpieczeństwem basenu hotelowego pełnili wyłącznie ratownicy pracujący w ramach podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego.

Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie ratowników we własnym zakresie należy pamiętać, by mieli oni regularnie opłacane składki członkowskie potwierdzające ich przynależność np. do WOPR (czy innych organizacji uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego).

Zatrudniając ratownika wodnego, należy pamiętać także o tym, iż w świetle znowelizowanego kodeksu pracy, istnieje obowiązek zatrudniania nowych ratowników wyłącznie na umowę o pracę. To zamyka, tym samym, możliwość zatrudnienia np. na umowę zlecenie.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lutego 2012 roku w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne pływalnię należy wyposażyć w:

1) koła ratunkowe z linką lub pasy ratownicze – dwa na pływalniach o długości niecki do 50 m i cztery na pływalniach o długości powyżej 50 m;

2) żerdzie o długości co najmniej 4 m – dwie na pływalniach o długości niecki do 50 m oraz cztery na pływalniach o długości powyżej 50 m;

3) akustyczny sygnał alarmowy typu gwizdek, gong, dzwon lub syrena – po jednej sztuce na każdym stanowisku ratunkowym;

4) sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.

Inne obiekty dysponujące nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m wyposaża się w:

1) koła ratunkowe z linką lub pasy ratownicze – cztery na każde 300 m2 powierzchni łącznej niecek i kolejne dwa na każde kolejne 300 m2 powierzchni łącznej niecek;

2) żerdzie o długości co najmniej 4 m – cztery na każde 300 m2 powierzchni łącznej niecek i kolejne dwie na każde kolejne 300 m2 powierzchni łącznej niecek;

3) akustyczny sygnał alarmowy typu gwizdek, gong, dzwon lub syrena – po jednej sztuce na każdym stanowisku ratunkowym;

4) sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.

 

Sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne umieszcza się w łatwej do przenoszenia torbie/plecaku lub torbach/plecakach o miękkich wewnętrznych ścianach, z tkaniny trudno zapalnej, wodoodpornej z uchwytami umożliwiającymi transport w ręku, na ramieniu i na plecach, z łatwym dostępem do niezależnych przegród na sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne, z elementami odblaskowymi, oznakowanej/oznakowanego krzyżem św. Andrzeja lub znakiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego. 

 

Wykaz sprzętu medycznego, leków i artykułów sanitarnych, w które wyposaża się wyznaczone obszary wodne, obejmuje 40 pozycji i określa je załącznik do powyższego rozporządzenia.

 

Opracowanie to nie wyczerpuje wszelkich wymogów dot. prowadzenia basenu, w szczególności przepisów sanitarnych (zwłaszcza w odniesieniu do zmian regulujących zakres i częstotliwości wykonywania badań wody basenowej - http://gis.gov.pl/images/bw/wytyczne_plywalnie.pdf) czy przeciwpożarowych.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone