Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

5/2017

HOTREC: coraz więcej miast i państw reguluje krótkoterminowy wynajem mieszkań

26-07-2017

 

Portugalia, Grecja, Włochy, Holandia, Hiszpania, Francja, Czechy – te kraje w ostatnim czasie na różne sposoby wprowadzają regulacje dotyczące krótkoterminowego wynajmu mieszkań i portali rezerwacyjnych. HOTREC przygotował krótki przegląd tych działań.

 

Portugalia konsekwentna ws. portali rezerwacyjnych

Działania niezgodne z nowymi przepisami zmuszają rząd portugalski do podjęcia zdecydowanych kroków w stosunku do portali rezerwacyjnych. Od 1 lipca br. portale internetowe oferujące krótkoterminowy wynajem pomieszczeń prywatnych (STPAR) muszą przy każdej z ofert podawać numer nadawany obowiązkowo usługodawcom przez Registro Nacional de Turismo. W przeciwnym razie narażą się na sankcje ze strony władz skarbowych. Procedura ta obowiązywać będzie zarówno portale typu Airbnb jak i internetowe portale rezerwacyjne (OTA’s).

 

Airbnb i Homeaway bliżej z władzami San Francisco

Nowe uzgodnienia wymagają bliższej współpracy Airbnb i Homeaway z władzami San Francisco. Ugoda sądowa stworzy warunki do ścisłego przestrzegania przepisów wprowadzonych w roku 2015. Airbnb i Homeaway zobowiązały się do zamieszczania w swoich ofertach wyłącznie rejestrowanych przez władze miasta usługodawców. Właściciele obiektów nie spełniający tego warunku będą usuwani z ofert tych portali.

 

Postępy w regulacji STPAR w Madrycie

Negocjacje między władzami miasta i regionu ważnym krokiem w kierunku wprowadzenia regulacji prawnych STPAR w Madrycie. Wprowadzenie limitu 60 dni rocznie w wynajmie kwater w ramach STPAR w Madrycie i okolicach ma, zdaniem władz miasta, duże znaczenia dla ochrony jakości życia mieszkańców. Planowane jest także regularne opodatkowanie usługodawców. W sprawach tych niezbędne będzie porozumienie z władzami regionu.

 

Włochy ze specjalnym podatkiem?

Rząd włoski z kolei przygotowuje przepisy angażujące portale rezerwacyjne STPAR w pobieranie podatków od usługodawców. Rząd włoski i władze regionów mają bogatą tradycję w regulacjach prawnych różnych form zakwaterowania turystycznego. Obecnie rząd przygotowuje przepisy dotyczące opodatkowania osób wynajmujących kwatery na okres do 30 dni. Projekt ustawy przedstawiony w kwietniu 2017 roku, który ma być przyjęty przez Senat w czerwcu, zobowiązuje portale rezerwacyjne do zatrzymywania podatku  w wysokości 21% ceny noclegów i przekazywania tej kwoty państwowym organom skarbowym. Ponadto portale zobowiązane będą do udostępniania Urzędom Skarbowym wszystkich informacji dotyczących STPAR.

 

Grecja już liczy wpływy

Rząd grecki przewiduje wpływy w wysokości 48 milionów euro z opodatkowania STPAR w roku 2018. W maju 2017 roku w ramach polityki oszczędnościowej rządu przyjęto nowe regulacje prawnedotyczące STPAR. Oczekiwane jest także wprowadzenie Centralnego Rejestru Krótkoterminowego Wynajmu Kwater. Podobnie jak w dotychczasowych przepisach, właściciel kwater może wynajmować nie więcej niż dwie kwatery; każdą z nich przez maximum 90 dni w roku (z ograniczeniem do 60 dni gdy kwatera położona jest na wyspie zamieszkałej przez mniej niż 10 000 osób). Podstawową różnicą wprowadzoną przez nowe przepisy jest ustalenie trzech przedziałów podatkowych ze stawkami 15%, 35% i 45% w zależności od dochodu uzyskanego rocznie w ramach STPAR. 

  

We Francji rejestracja kwater w wybranych miastach

Cztery miasta francuskie planują wprowadzenie rejestracji kwater jako metody regulacji rynku STPAR.

Według Le Figaro, Paryż, Bordeaux, Nicea i Strasburg są pierwszą grupą miast liczących ponad 200 000 mieszkańców, które planują wprowadzenie obowiązku rejestracji osób wynajmujących swoje mieszkania na okres do czterech miesięcy w roku. Wprowadzenie takich przepisów jest także rozpatrywane przez władze znacznej liczby miast o mniejszej ilości mieszkańców. Na podstawie prawa z października 2016 roku, portale rezerwacyjne są obecnie zobowiązane do usuwania ze swojej oferty kwater, które osiągnęły pułap 120 dni wynajęcia w roku.

 

Praga debatuje

Rozliczne problemy związane z Krótkotrwałym Wynajmem Mieszkań Prywatnych będą tematem obrad władz miejskich Pragi. Prezydent miasta poinformowała o zamiarze rozpoczęcia dyskusji z organami rządowymi i przedstawicielami portali rezerwacyjnych na temat regulacji prawnych dla rynku STPAR w Pradze. W dyskusjach tych zamierza ona poruszyć wiele tematów, od zatłoczenia popularnych regionów miasta i pewnych rodzajów zabudowy, do problemów uchylania się od podatków i spraw bezpieczeństwa związanych z identyfikacją turystów.

 

Zagrożenie nadmierną komercjalizacją Airbnb w opinii szefa marketingu Amsterdamu

Od października 2017 roku właściciele mieszkań i domów w Amsterdamie będą karani grzywną w wysokości 20 500 euro za przekroczenie 60-dniowego limitu wynajmu rocznie i niepoinformowanie władz miasta o planowanym terminie wynajmu swoich mieszkań za pośrednictwem portali internetowych. Jest to najnowsze zaostrzenie przepisów, które wprowadzono zaledwie kilka tygodni po deklaracji Fransa van der Avert, szefa marketingu Amsterdamu, który stwierdził, że „gospodarka współdzielenia jest rzeczywiście poważnym zagrożeniem. Airbnb jest wielomiliardową firmą, która niszczy miasta”.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone