Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

4/2018

Rozmowa z… Piotrem Kwiatkowskim

07-08-2018

O tym, czym jest i czym zajmuje się Konsorcjum, a także czego możemy się spodziewać wkrótce w kwestii działań IGHP na rzecz zablokowania wejścia w życie wysokich opłat za prawa autorskie redakcja newslettera IGHP rozmawia z Piotrem Kwiatkowskim, wiceprezesem Izby.

 

Redakcja: IGHP sporo mówi o działaniach tzw. Konsorcjum. Co to jest i w jakim celu zostało powołane?

Piotr Kwiatkowski: Od 2013 roku IGHP, w ramach utworzonego Konsorcjum, podejmuje działania mające na celu zablokowanie wejścia w życie rażąco wysokich opłat za prawa autorskie, należnych Organizacjom Zbiorowego Zarządzania, które zostały określone w „Tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych” zatwierdzonej przez Komisję Prawa Autorskiego. Powołanie przez IGHP Konsorcjum miało na celu przede wszystkim jak najszersze zaangażowanie podmiotów branży hotelarskiej w tę sprawę, co istotne, dające możliwość pozyskania stosownych środków niezbędnych na finansowanie działań prawnych i eksperckich podejmowanych przez IGHP. Jako Izba po prostu nie posiadaliśmy takich środków przewidzianych w naszym budżecie. Dzięki tej formule prawnej do działań Konsorcjum mogły się zaangażować podmioty również spoza Izby. Więc oprócz wymienionego wcześniej praktycznego celu – bez odpowiednich środków finansowych dalsze działania IGHP w tym zakresie nie byłyby po prostu możliwe – wydaje mi się, że osiągnęliśmy również dodatkowy efekt w postaci integracji branży.

 

R: Konsorcjum to wydatek czy inwestycja? Dlaczego branża potrzebuje takiego podmiotu?

PK: Częściowo odpowiedziałem już na to pytanie powyżej. Podstawowy cel powołania Konsorcjum to pozyskanie środków finansowych niezbędnych na prowadzenie przez Izbę, w imieniu branży, działań formalnych i eksperckich na rzecz zablokowania wejścia w życie wysokich opłat za prawa autorskie. Bez tego, nazwijmy to wehikułu, IGHP nie mogłaby prowadzić skutecznych działań. Trudno mi natomiast odpowiedzieć na pytanie, czy Konsorcjum to wydatek czy inwestycja… Członkowie Izby, jak i członkowie Konsorcjum, jak również podmioty z branży, które nie przystąpiły do żadnej z wyżej wymienionych organizacji, są w różnej sytuacji. Część z nich ma zawarte umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania na podstawie wcześniej obowiązujących indywidualnych tabel tych Organizacji, część nie, część tylko z wybranymi Organizacjami. Co więcej, według naszej wiedzy stawki z umów z tymi samymi Organizacjami różnią się w przypadku różnych podmiotów hotelowych… Krótko mówiąc, branża potrzebuje skutecznych działań IGHP, finansowanych przez członków Konsorcjum, aby, po pierwsze, zablokować wysokie w naszej ocenie opłaty za prawa autorskie zatwierdzone przez Komisję Prawa Autorskiego w postaci „Tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych”, a po drugie, do uporządkowania i unormowania tej sytuacji, co ważne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tak polskiego jak i europejskiego,

 

R: Jak możemy krótko podsumować sukcesy Konsorcjum i ich efekt dla hotelarzy i rozwoju branży?

PK: Należy raczej mówić o sukcesie Izby w postaci zjednoczenia branży wokół tej sprawy i owocnego powołania Konsorcjum. Jeszcze raz powtórzę, wszelkie działania w tej sprawie prowadzi formalnie Izba, natomiast bez szerokiego zaangażowania członków Konsorcjum, nie byłyby one po prostu możliwe. O sukcesie świadczy liczba członków, która stale rośnie, na dzisiaj jest to 45 hoteli, ze składek których pozyskano łącznie kwotę 110 tysięcy zł.

 

W dużym skrócie dotychczasowe działania Izby przedstawiały się następująco:

  • IGHP 24 grudnia 2013 r. złożyła wniosek do Sądu Okręgowego w Poznaniu I Wydział Cywilny o odmowę zatwierdzenia wcześniej już wymienionej Tabeli stawek wynagrodzeń. Była to jedyna dopuszczona prawnie ścieżka odwoławcza od decyzji Komisji Prawa Autorskiego zatwierdzającej Tabelę. Do chwili obecnej odbyła się tylko jedna rozprawa w dniu 24 października 2015 roku. Rozprawa ta miała korzystny dla IGHP przebieg. Na skutek działań podejmowanych przez Izbę, Sąd dopuścił wnioski dowodowe, w tym z opinii - raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, a także pozytywnie rozpatrzył wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, złożony przez IGHP w celu wykazania niezasadności wysokości stawek wynagrodzeń.
  • Dzięki środkom pozyskanym od Członków Konsorcjum, w tym członków Izby, udało się przygotować materiały i dowody, które zostały przedstawione w Sądzie. Zespół prawników i ekonomistów przygotował opinie i ekspertyzy, których celem było przekonanie Sądu, że zatwierdzone stawki są zbyt wysokie. Przedstawiona argumentacja Izby została w całości zakwestionowana przez występujące po drugiej stronie Organizacje Zbiorowego Zarządzania. Co ważne, Izbie, jako jedynemu do tej pory podmiotowi skarżącemu Tabelę, udało się zainteresować Sąd inicjatywą dowodową, co już samo w sobie należy obiektywnie uznać za sukces.
  • Dzięki przedstawionym argumentom i złożonej dokumentacji udało się skłonić Sąd do powołania biegłego, który przygotował niezależną opinię. Biegły sporządził i przedłożył w Sądzie opinię dopiero w lutym 2017 r. IGHP w kwietniu 2017 r. złożyła do Sądu zarzuty odnośnie treści tej opinii, wskazując szereg stwierdzeń, które są niemożliwe do zaakceptowania, a także sygnalizując kwestie będące do przyjęcia. Przychylając się do zastrzeżeń zgłoszonych przez Izbę, Sąd zobowiązał biegłego do sporządzenia opinii uzupełniającej, która wpłynęła do Izby pod koniec marca 2018 r. Pismem z 27 kwietnia 2018 r. do Sądu przekazano ponowne stanowisko IGHP do tej opinii, przygotowane przez zespół prawników i ekspertów.

 

R: Czym aktualnie teraz zajmuje się Konsorcjum, jakie będą zadania dla Konsorcjum w najbliższej przyszłości?

PK: A więc ponownie należy odpowiedzieć, czym zajmuje się Izba w tej sprawie w ramach funkcjonowania Konsorcjum. Obecnie sprawa jest nadal w trakcie rozpatrywania przez Sąd. Należy podkreślić, że do czasu jej rozstrzygnięcia, opłaty w wysokości zaproponowanej w zatwierdzonych tabelach z 2013 r. przez Organizacje Zbiorowego Zarządzania nie obowiązują i, co ważne, nie będą obowiązywać wstecz. Przygotowywanie materiałów i profesjonalne reprezentowanie interesów branży hotelowej było i jest możliwe dzięki zaangażowaniu, szczególnie finansowemu, Członków Konsorcjum. Postępowanie trwa od kilku lat i cały czas liczymy na korzystne rozstrzygnięcie dla właścicieli obiektów hotelarskich. Sąd 2 tygodnie temu wyznaczył termin kolejnej (drugiej) rozprawy na 4 października tego roku. Na tym posiedzeniu będzie obecny również biegły jak i oczywiście przedstawiciele Organizacji Zbiorowego Zarządzania. Choć do terminu rozprawy pozostaje jeszcze trochę czasu, już dzisiaj Izba, razem z współpracującymi z nami ekspertami i prawnikami, którzy są jednocześnie pełnomocnikami IGHP w postępowaniu przed Sądem w Poznaniu, przygotowuje strategię działań merytorycznych i procesowych. O szczegółach z przyczyn oczywistych nie mogę oczywiście mówić. Mogę natomiast stwierdzić, że wraz z naszymi pełnomocnikami przewidujemy, iż ta rozprawa będzie ostatnią w tej instancji postępowania sądowego. Sąd, po odbyciu rozprawy, prawdopodobnie udzieli stronom dodatkowego czasu na złożenie ewentualnych pism procesowych w zależności od przebiegu rozprawy, a następnie wyda wyrok. Kolejny czas będzie niezbędny na sporządzenie i opublikowanie przez Sąd uzasadnienia wyroku. A więc w naszej ocenie, w tej instancji, sprawa zakończy się pod koniec tego roku – równe 5 lat od naszego wniosku do Sądu.

 

Jednocześnie, w ramach Konsorcjum, Izba uruchomiła kolejną (trzecią) zbiórkę składek, które mają pokryć częściowo dotychczasowe koszty związane z postępowaniem sądowym, a częściowo finansować obecne i przyszłe działania eksperckie i prawne. Odzew jest ponownie niezwykle budujący, zarówno jeśli chodzi o dotychczasowych Członków Konsorcjum, jak i nowo przystępujących. W mojej opinii potwierdza to słuszność obranego kierunku działania IGHP w tej sprawie, jak również wagę tej sprawy dla naszej branży.

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone