Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

5/2018

IGHP na Property Forum 2018

19-10-2018

Obecny stan prawny związany z kwestią wynajmu krótkoterminowego podsumował w trakcie Property Forum 2018 Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP.

 

O rynku hotelarskim, systemie condo, Airbnb i nadchodzących zmianach w prawie rozmawiali uczestnicy Property Forum 2018, które miało miejsce w dniach 17-18 września w Warszawie.

 

Krzysztof Szadurski, mówiąc o kwestii wynajmu krótkoterminowego, zaproponował, by dokładnie określić liczbę dni, po przekroczeniu której podmioty oferujące pokoje, mieszkania w celach tak naprawdę hotelowych, zobowiązane byłyby do założenia działalności gospodarczej. – Miasta takie jak np. Berlin wprowadziły wymóg zamieszkiwania właściciela w lokalu podczas najmu krótkoterminowego, inne nie pozwalają wynajmować całego mieszkania – przedstawiał przykłady rozwiązań prawnych z innych krajów Krzysztof Szadurski. Podkreślał, że branży zależy na bezpieczeństwie gościa i uczciwej konkurencji, np. zachowaniu warunków sanitarnych czy przeciwpożarowych, które teraz obowiązują tylko jedną stronę.

 

Kolejnymi propozycjami IGHP było to, żeby portale typu Airbnb mogły być zobowiązane przez prawo do oznaczania i odróżniania podmiotów na profesjonalne czy prywatne (po upływie określonej liczby dni wynajmu w roku). Po tym okresie portal zawieszałby ofertę tego podmiotu, chyba że zarejestrowałby on działalność gospodarczą. Wpłynęłoby to na pewno korzystnie na ściągalność podatków i bezpieczeństwo klientów. – Chcemy, żeby podmioty działające w większej skali były zobowiązane przestrzegać tych samych reguł – wyjaśnił Krzysztof Szadurski.

 

Z kolei Ewa Pawlak-Lewandowska, dyrektor departamentu turystyki z Ministerstwa Sportu i Turystyki, zauważyła też inne ryzyko wynikające z najmu krótkoterminowego. Atrakcyjne turystycznie miasta i dzielnice są narażone na bycie wyłącznie silnie turystycznym miejscem, co utrudnia codzienne życie mieszkańców. Rosną ceny, znikają normalne sklepy i usługi.

 

Celem nowego prawa jest znalezienie złotego środka, żeby nadal rozwijał się najem krótkoterminowy, ale nie kosztem najmu długoterminowego.

 

Krzysztof Szadurski podkreślał również, że konkurencja jest rzeczą naturalną, a rozwój najmu krótkoterminowego niesie też plusy dla branży hotelarskiej, bo promuje destynacje. – Cieszę się, że rynek krótkoterminowy się rozwija, bo to napędza rynek. Gdy podmiot zarejestrował swoją działalność jako usługę hotelarską, to nie mam pytań - mówił wiceprezes Izby.

 

Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone